CZYSTOŚĆ – 5 fundamentalnych potrzeb, które musi zaspokoić prawdziwy hotel

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Zacznę od tego, że wpis ten nie będzie o tym jak czystość w hotelu zachować i o nią dbać. Jest to ekspertyza specjalistów od służby pięter, którym ja nie jestem. [Swoją drogą zapraszam takowych do podzielenia się doświadczeniem na naszych “łamach”!] Skoncentruję się na aspekcie czystości jako funkcjonalności czy też usługi, którą musimy zapewnić gościom w czasie pobytu. Gdyż należy ona do jednej z fundamentalnych potrzeb, której bezwzględnego zaspokojenia, goście oczekują.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> PRYWATNOŚĆ – 5 fundamentalnych potrzeb, które musi zaspokoić prawdziwy hotel

CZYTAJ WIĘCEJ >>> ŚNIADANIE – 5 fundamentalnych potrzeb, które musi zaspokoić prawdziwy hotel

CZYTAJ WIĘCEJ >>> WIFI – 5 fundamentalnych potrzeb, które musi zaspokoić prawdziwy hotel

Z punktu widzenia gościa czystość ma dwa wymiary. Pierwszym jest możliwość zapewnienia higieny osobistej. W postaci codziennej toalety, kąpieli i podstawowych zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Drugim natomiast zapewnienie i utrzymanie czystości miejsca noclegu. Pokoi przede wszystkim. W równym stopniu jednak również, pozostałych przestrzeni otwartych, w tym tak “wrażliwych” jak toalety oraz miejsca konsumpcji.

Są to sprawy oczywiste. Trudno jest mi tutaj na siłę cokolwiek argumentować i dodatkowo przekonywać Was, że zapewnienie czystości w hotelu jest obowiązkiem 🙂

Potrzebę czystości, najłatwiej widać w hotelach o profilu tranzytowym lub w segmencie takich gości. Często pierwszym i/lub jedynym pytaniem o usługi zapewniane przez hotel jest możliwość wzięcia kąpieli lub szybkiego prysznica. Często jest to nawet jedyna usługa z jakiej gość korzysta wynajmując pokój. Daruje sobie wtedy nocleg, o śniadaniu nie wspominając.

Dlatego powtórzę się – zapewnienie czystości i odpowiedniego poziomu higieny jest koniecznością. Dla wielu obiektów, których nie stać na wielkie inwestycje może ona być świetnym atutem pomimo innych braków infrastrukturalnych lub ofertowych.

Gość nam wybaczy wiele i wiele zrozumie, ale nie brak troski o czystość!

Jest to wiedza potoczna, którą powinien posiadać każdy profesjonalista. Potwierdzają to również liczne badania. Jednym z nich jest analiza przeprowadzona przez TrustYou przy współpracy z Pennsylvania State University. Uczestników badania zapytano na co zwracają uwagę przeglądając opinie w internecie w celu wyboru hotelu. Wyniki przedstawiają się następująco:


Segment leisure

leisure-1-cleanliness

Segment biznes

business-1-cleanliness


Należy zaakcentować, mimo iż czystość jest pojęciem raczej obiektywnym to musimy być uczuleni na subiektywne wymagania niektórych gości. Zwłaszcza tych, które odbiegają od średniej. Nieważne jak jest, ważne co się komu wydaje. Dlatego nie lekceważmy uwag nt. czystości, nawet jeśli wydają nam się one wygórowane lub wręcz wyimaginowane. To gość ma się czuć komfortowo nie my. Do niego też należy zarysowanie poziomu granicy komfortu, jeśli chodzi o higienę i czystość. W wielu przypadkach, takie sygnały wysyłane przez gości są lekceważone.

Rozumiem konieczność funkcjonowania wielu hoteli w sytuacji ograniczonych zasobów, lecz czystość jest taką materią, której nie powinniśmy lekceważyć i zawsze zaspokajać oczekiwania gości.


Grafika: tnooz.com
Źródło: tnooz.com

Warto również przeczytać