Rewolucja w rezerwacjach, czy kolejny kapiszon od Google?… i pozostałe wieści hotelarskie – Przegląd tygodnia: 20 maja 2019 r.

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Pierwszą wiadomością minionego tygodnia jest oczywiście Google Trips (w Polsce Google Podróże). Platforma wystartowała w zeszły wtorek. Trips łączy – jak twierdzi Dennis Schaal – „wszystko w całość”. Łączenie lotów, hoteli, pakietów, wynajem domów, wynajem samochodów, car-sharing, rejsy i wyszukiwanie doświadczeń w jednym nadrzędnym ekosystemie. Podróże połączyły pod jedną stroną docelową dotychczasowe aplikacje Google Trips, Google Flights i Google Hotels. Jeśli jakimś cudem ktoś jeszcze nie sprawdził, to link znajduje się tutaj.

…ruch Google nie jest jednak niespodziewany: obecnie proces decyzyjny podróżnych (guest journey) jest rozdrobniony i wszyscy o tym wiemy. Według Google „pięćdziesiąt pięć procent badanych podróżnych zgadza się, że przed podjęciem decyzji muszą sprawdzić zbyt wiele źródeł informacji o podróżach. A same podejmowanie decyzji stresujące”. Czy Google Travel pomoże zmniejszyć ten stres? Czas pokaże, ale założę się, że może…

Wraz ze wzrostem Google w temacie podróży, OTA kontynuują dywersyfikację ryzyka. Szczególnie Booking.com (przy spadku przychodów o 3% w I kw. 2019) rozważa możliwe nowe akwizycje. I prawdopodobnie już niebawem ogłosi własny program wycieczek i atrakcji.

Jesteśmy gotowi, aby rozpocząć naszą odkrywczą podróż, otwierając ścieżkę poza naszą zamkniętą grupą użytkowników

– Ram Papatla, wiceprezes Global Experiences @ Booking.com

IHG zaprezentowało Atwell Suite – nową markę hoteli upper-midscale.

Nasza najnowsza oferta, daje właścicielom i gościom coś innego niż to, co jest dzisiaj

– Keith Barr, CEO @ IHG

Czy Amazon wróci do branży turystycznej? Według analityka Briana Nowaka branża „dowiodła, że jest odporna” na giganta handlu elektronicznego. Mimo to roczny zysk Amazon Travel można oszacować na ponad pół miliarda dolarów.

Na dłuższą metę zdolność Amazon do zwiększania liczby powtarzających się i bezpośrednich podróży może stanowić zagrożenie dla wyszukiwań podróży w ekosystemie Google

– Brian Nowak, Equity Analyst

Hilton podpisał umowę partnerską z Lyft. Członkowie Hilton mogą teraz otrzymywać bezpłatne punkty Honors za korzystanie z aplikacji. Jak też wykorzystywać swoje punkty lojalnościowe do rezerwacji przejazdów. Wszystkie szczegóły tutaj.

Winding Tree z powodzeniem przeprowadził pierwszą w historii publiczną transakcję blockchain w hotelu. Rezerwacja została dokonana w hotelu Hobo w Sztokholmie.

Podczas corocznego wydarzenia IO, Google zaprezentowało Lens – aplikację do wyszukiwania wizualnego, która rozpoznaje fizyczne obrazy. Pełna prezentacja poniżej:

Expedia jest przedmiotem śledztwa dotyczącego zmowy z takimi markami jak Marriott, Hilton, Choice, Wyndham, Hyatt, Red Roof i Caesars. Według złożonego pozwu, amerykańska OTA i marki hotelowe, wspólnie uzgodniły zaprzestanie licytowania swoich nazw marek, aby powstrzymać konkurencję online.

Spisek odcisnął ślad na rynku rezerwacji internetowych, który charakteryzuje się celowo ograniczonymi informacjami i wysokimi kosztami transakcyjnymi

– TravelPass

SiteMinder z ponad 30 tys. klientów w 160 krajach, realizując około 90 mln rezerwacji hotelowych rocznie, przekroczył 100 mln dolarów cyklicznych przychodów.

Oryginalny przegląd w języku angielskim.
Newsletter Simone Puorto.

Simone Puorto jest dziennikarzem i konsultantem w branży travel tech z ponad 20-letnim doświadczeniem. Wykładowca w szkołach biznesowych, takich jak ESSEC, Les Roches, ESG i LUISS. Autor publikacji, mówca, moderator paneli, członek zarządu w BWG Strategy. Autor artykułów publikowanych w PhocusWire, HOTELSMag, HotelMarketing.com, HospitalityNet, HotelOnline i wielu innych.
Były dyrektor generalny hotelu, pracował z setkami hoteli, agencji internetowych, startupów i dostawców usług turystycznych na całym świecie. W 2017 roku założył własną firmę doradczą Simone Puorto Consulting.
Jego motto: #LearnWorkCreate

Foto: google.com, hiltonhonorslyft.com, hobo.se, siteminder.com

Warto również przeczytać