5 niezbędnych – Narzędzia nowoczesnego hotelarza #1

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Celowo nie wyróżniłem żadnego z departamentów czy też indywidualnego stanowiska, jak ma to miejsce w podobnych listach dla innych branż. Dlatego, że chcę zaakcentować konieczność otwarcia się hotelarzy (każdego szczebla) na nowe technologie i rozwiązania, które w znacznym stopniu mogą ułatwiać nam pracę.

Mam nadzieję, że uda mi się większość z nich poniżej i w kolejnych wpisach przedstawić.

Zapraszam do sprawdzenia listy pierwszych pięciu narzędzi!

E-mail

Najbardziej powszechne, a zarazem najmniej wykorzystywane jeśli chodzi o jego potencjał, narzędzie pracy.
Wykorzystujemy e-mail do komunikacji co jest oczywiste. Jednocześnie pomijamy jego możliwości marketingowe, sprzedażowe i analityczne.

Prosty przykład. Stopka e-maila w przytłaczającej większości wiadomości jakie otrzymuję pełni funkcję jedynie informacyjną, a spokojnie w naszym przypadku wykorzystać możemy ją do promocji czy rezerwacji (zwłaszcza bezpośrednich).
Narzędzia do e-mail marketingu przedstawię osobno.

W celu wykorzystania w pełni możliwości zwykłego adresu e-mail potrzebujemy klienta poczty:

OutlookHero_Outlook_1600x487

Thunderbirdthunderbird

GMailgmail


dodatki – jest ich wiele, podaję dwa z których najczęściej korzystam:

Sidekick

Dodatek pozwala na śledzenie co się dzieje z wysłaną przez nas wiadomością. Kiedy została otworzona, przez kogo, czy przesłana dalej, itp.


product-image-1-sidekick

CodeTwo Outlook Export

Jest to aplikacja służąca do eksportu danych z Outlook’a do plików tekstowych CSV. Dane mogą być eksportowane z folderów wszystkich typów: Poczta, Kalendarz, Kontakty, Zadania, Dziennik, Notatki.
Głównie wykorzystuję ją do hurtowego wyciągania adresów e-mail z korespondencji. Co ułatwia dodanie ich do list mailingowych.

Firma CodeTwo ma w swoim portfolio również inne dodatki do Outlooka, które usprawniają z nim pracę.


export-cont-img2

Pluginy

Jest wiele innych dodatków (np. interaktywne stopki, automatyzacja), zwłaszcza dla Gmail’a, które pozwolą nam z tak powszechnego narzędzia jakim jest poczta elektroniczna, osiągnąć również korzyści promocyjno-sprzedażowe.

Oprogramowanie do zarządzania hotelem

Property Management System – PMS

Oczywistość. Tutaj jednak chciałbym zwrócić uwagę na istniejące od kilku lat i coraz popularniejsze aplikacje webowe tego rozwiązania.

Aplikacje internetowe dostarczają większą elastyczność (wdrożenia, płatności), umożliwiają integrację z innymi narzędziami internetowymi i są na bieżąco aktualizowane oraz rozwijane. Zwłaszcza koszt tych aplikacji oraz elastyczne sposoby płatności (abonament, prowizja), są czymś co powinno zainteresować nie tylko małe obiekty.

Wybrane narzędzia

HetrascloudsoftwareCompleteJourney

Hotelgixpms-snapshot-hotelgix

Mewstimelinemews

Content Management System

Otwarty i ogólnodostępny system zarządzania treścią strony hotelowej. Takie rozwiązanie wbrew pozorom jest czymś bardzo istotnym. Pozwala nam na uniezależnienie się od agencji interaktywnej, która zrobiła nam stronę.

Joe Pulizzi, specjalista content marketingu, uważa, że nie powinniśmy “budować domu na wynajętej ziemi”. Trudno się z nim nie zgodzić. Strona internetowa (swobodny dostęp do niej), domena i hosting ZAWSZE powinny być własnością hotelu. Niezależnie od tego jaką argumentację przeciwną, przedstawią Wam agencje interaktywne 🙂

Otwarty CMS to możliwość niezależnego wsparcia od wielu partnerów. Ponadto ogólnodostępny, spory zasób wiedzy ułatwiający nam samodzielną jego obsługę. Pozwoli nam to na codzienną samodzielną aktualizację strony.
Dobry CMS pozwala nam nie tylko na ingerencję w treści strony, ale również w jej strukturę. Czego agencje w swoich rozwiązaniach nie zapewniają lub obciążają nieadekwatnymi kosztami.

Najpopularniejsze otwarte CMS

WordPressscreenshot1-wordpress

Joomlajoomla

DrupalDrupal_7_screenshot

Silnik rezerwacyjny

W tym punkcie nie będę się rozpisywał, tylko przedstawię wybrane rozwiązania. Wpisy w temacie dobrego silnika rezerwacyjnego znajdziecie na mojej stronie firmowej >>>

Z kolei listę ciekawych modułów rezerwacyjnych znajdziecie we wpisie, który już się ukazał na Silniki rezerwacyjne dla strony www hotelu

Channel manager

Niezbędne narządzie. Nieistotne jaką liczbę pokoi posiadacie. Wydaje mi się, że im mniejszy obiekt tym bardziej takie rozwiązanie jest potrzebne. Im mniej pokoi, tym każdy pokój niesie ze sobą proporcjonalnie większy przychód. Nie warto go więc tracić, brakiem czasu na zarządzanie platformami rezerwacyjnymi.

Aplikacja typu channel manager wspomoże nas w aktywnym zarządzaniu ceną i dostępnością w kanałach OTA, w sposób znaczący redukując potrzebny czas jaki im poświęcamy.

Trzy bardzo istotne uwagi!

Channel manager właściwie wykorzystywany, ZAWSZE jest inwestycją, nie kosztem! Tzn. nie dokładamy do niego, tylko – pisząc kolokwialnie – zarabia na siebie. Dotyczy to właściwie rozwiązań każdej z firm znanych na rynku.
Z tego chociażby powodu nie ma się nad czym zastanawiać nad wdrożeniem channel managera. Warto spróbować.

Cechą wyróżniającą channel manager od podobnych rozwiązań (tzw. updater’ów), jest wspólny allotment (magazyn, dostępność) dla wszystkich kanałów, którymi za jego pomocą zarządzamy. Taka funkcjonalność niweluje właściwe do zera możliwość niepożądanego overbooking’u.
Rozwiązaniem idealnym jest bezpośrednie połączenie channel managera z PMS. Niestety nie zawsze jest to możliwe z tradycyjnym, desktopowym oprogramowaniem do zarządzania hotelem. Warto więc sprawdzić kompatybilność obu rozwiązań już na etapie wyboru channel managera.

Channel manager z każdym kanałem, który zarządza powinien być połączony bezpiecznym i uwierzytelnionym protokołem XML, a nie za pomocą screen scraping.

Wybrane aplikacje

AvailProIDS_availpro

Bookassistdms_overview_bookassist

Freetobookscreen2-freetobook


Już niebawem kolejne 5 narzędzi, które ułatwiają życie hotelarzom!


Z jakich aplikacji i/lub rozwiązań Ty korzystasz na co dzień? Koniecznie napisz w komentarzu!


Foto: wszystkie grafiki pochodzą ze stron producentów

Warto również przeczytać