Decyzje na podstawie danych

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Jeśli posiadasz usystematyzowane dane to nawet podstawowa ich analiza może za Ciebie podjąć właściwą decyzję. Ponieważ same dane kreślą właściwą odpowiedź na nasze biznesowe rozterki.

Nie raz i nie dwa mówiłem (i oczywiście nie tylko ja), że branża hotelarska jest na tyle uprzywilejowana, że posiada znaczną, jeśli nie pełną wiedzę o konsumentach swoich usług. Od danych personalnych zaczynając (również członków rodziny) przez psychograficzne, na detalicznych decyzjach zakupowych na miejscu (rodzaj usług, czas, wartość) kończąc.

Segmentując z kolei gości, raportując kanały i źródła sprzedaży mamy kolejny obraz zachowań zakupowych gości. Dodając do tego dane z narzędzi i działań marketingowych posiadamy niemalże pełny zestaw danych i zasobów na podstawie których możemy podejmować merytoryczne, właściwe a przede wszystkim skuteczne decyzje biznesowe.

Najprostsza nawet analiza ustrukturyzowanych odpowiednio danych, chociażby statystyką opisową czy nie skomplikowanymi tabelami, pozwala szybko zdiagnozować niedociągnięcia i zagrożenia. Natomiast aktualne możliwości analizy danych, big data, automatyzacja, w końcu AI pozwalają oczywiście na zdecydowanie więcej.

Nie bądźmy już naprawdę w XXI wieku zakładnikami opinii Heńka z górki czy kuzynki Grażynki. Bowiem czas dowodów anegdotycznych i mniemania, dawno już minął. Nie warto pozostawiać los milionów złotych inwestorów losowi. Lepiej zarabiać je bazując na wielowymiarowych danych.

“Without data you’re just another person with an opinion”
– W. Edwards Deming

Foto: https://www.pexels.com/@cottonbro

Warto również przeczytać