Bidroom – nowa platforma wspomagająca sprzedaż online hotelu.

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Na rynku pojawiła się nowa platforma wspomagająca sprzedaż online hotelu.

Serwis internetowy o nazwie Bidroom, jak informuje e-hotelarz.pl, ma być narzędziem łączącym gości z hotelami, ale w inny niż tradycyjnie przyjęty sposób. Klient wypełnia klasyczny formularz, w którym wpisuje wszystkie potrzebne informacje, takie jak daty, ilość osób i specjalne wymagania. Wiadomość przesyłana jest następnie do hoteli wraz z zaproszeniem do złożenia oferty, a nawet licytowania między sobą. Całość trwa maksimum 24 godziny.

Portal powstał w Krakowie (!), należy do Lifeboat Limited (zapis whois domeny), a zarządzany jest przez Bidroom Limited z siedzibą w Londynie.

Inicjatywa, której warto przyglądać się z bliska i śledzić jej rozwój. Przyznam jednak, że nie do końca rozumiem jej model biznesowy.

Serwis działa za darmo, bez pobierania prowizji od żadnej ze stron.

Platforma, która w swoim zamierzeniu ma łączyć gości i hotele ku obopólnej korzyści na starcie pozycjonuje się w opozycji do hoteli. Wykazując korzyści w porównaniu do tradycyjnych booking sites, jeśli się wczytać dokładnie, wrzucają też kamyczek do hotelowych ogródków – Learn how you are being fooled by hotel booking sites. Zakładam, że nie zamierzenie.

bidroom_com_Let_hotels_compete_for_you

Z informacji zamieszczonych w serwisie można odnieść wrażenie, że twórcy nie w pełni znają branżę hotelarską i się z niej nie wywodzą. Wpływa to na to, że koncentrują się na interesie potencjalnego gościa, zostawiając w tyle korzyści dla hoteli. Uważam, że powinna być równowaga.

Sam system licytacji wydaje się bardzo ciekawy. Widzę w nim jednak pewne zagrożenia, nawet nie dla uczestniczącym w nich hoteli, a dla samej platformy. Oto one:
[list style=”list-img3″]Hotele znające swoją wartość (posiadające przemyślaną strategię cenową) nie będą w tym procesie uczestniczyć. Oferty przedstawią. Nie będą jednak windować cen w dół.*[/list] [list style=”list-img3″]Podobny system istnieje na rynku w sposób naturalny i nie potrzebuje pośredników. Zwłaszcza w sytuacji kiedy ceny najkorzystniejszych ofert może poznać w sposób otwarty konkurencja.[/list] [list style=”list-img3″]Wymagany przez OTA parytet cenowy, który przynajmniej teoretycznie hotele powinny zachowywać.[/list]

W ten sposób serwis może stać się tylko kolejną wyszukiwarką hoteli, nie wnosząc nic nowego na rynek.

Dla gości Bidroom może stać się ciekawą propozycją do tradycyjnych platform rezerwacyjnych. Dla hoteli jednak, nie sądzę, aby był realną alternatywą do nich.

* Co potwierdził szybki test. W Internecie można było znaleźć stawki zdecydowanie tańsze od zaoferowanych za pomocą platformy Bidroom. Jestem jednak wyrozumiały biorąc pod uwagę start-up’owy jeszcze etap rozwoju serwisu.

Warto również przeczytać