Nowy sposób prezentowania wyników wyszukiwania hoteli w Google

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Wyszukiwarka internetowa Google wprowadziła nowy widok listy znalezionych adresów/stron (SERP) dla poszukiwanych hoteli. Nowa prezentacja dotyczy wyników na wyszukiwane frazy związane z hotelami – np. hotele + miejsce docelowe.
Zmianę pierwszy zauważył Profitroom.

google_nowe_SERP_hoteli_1-hotelarstwo.net


Trudno ocenić czy jest to zmiana na stałe czy jedynie testy. Podobny wygląd SERP na zachodzie może sugerować, że w najbliższym czasie będzie to główny widok wyników wyszukiwania również w Polsce.
Przypomnijmy, że na rynku polskim testowana była kiedyś karuzela Google, która nie przebiła się do szerszej publiczności.

Aktualny widok wyszukiwanych hoteli jest bardzo zbliżony do usługi Google Hotel Finder. Pytaniem jest, czy docelowo ją zastąpi czy wręcz przeciwnie – jest krokiem do szerszego jej wdrożenia.

Zmiana, jeśli zostanie wprowadzona na stałe wprowadza wręcz rewolucyjne zmiany na polskim rynku wyszukiwania hoteli.

google_nowe_SERP_hoteli_3-hotelarstwo.net

Główną na pewno jest zniknięcie wyników organicznych z pierwszego ekranu tzw. above the fold, który widzi użytkownik.

W dużych miastach docelowych jest tak obligatoryjnie. W mniejszych można jeszcze znaleźć pojedyncze wyniki naturalne. Sprawdzałem tylko kilka możliwości więc trudno mi pisać o regule.

Tym razem realne zagrożenie brandjacking od OTA?

Ograniczenie wyników naturalnych jeszcze mocniej wpłynie na potencjał płatnych wyników wyszukiwania, które w dużej mierze opierać się będą o indywidualne marki lub nazwy hoteli.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Billboard effect i brandjacking – zapomniani frenemies polskiego rynku dystrybucji online

google_nowe_SERP_hoteli_4-hotelarstwo.net

Konieczność płatnej prezentacji.

Wygląda na to, że w nowych warunkach hotele chcące być widoczne w wynikach wyszukiwania oraz chcące mieć wpływ na to jak i gdzie są prezentowane będą musiały wydać pieniądze na reklamę.

Zmiana w pozycjach hoteli w SERP.

Nowy sposób prezentacji wpływa na dotychczasowe pozycje hoteli w wynikach wyszukiwania. W kilku miastach, które śledzę na pewno nastąpiły – co najmniej drobne – przetasowania.

Tradycyjne SEO hotelowe do kosza.

W ostatnich miesiącach, każdy bliżej zajmujący się tym aspektem promocji zdawał sobie z tego sprawę. Nowe rozwiązanie definitywnie nam to oznajmia.

Ten świeży temat na pewno zostanie poruszony na najbliższym szkolenia E-commerce i Digital Marketing w Hotelu, które poprowadzę 23 kwietnia w Krakowie. Ostatni moment na rejestrację! Zapiszesz się tutaj >>>

info_szkolenie_hotelarstwo.net

google_nowe_SERP_hoteli_5-hotelarstwo.net

Podsumowanie

Wygląda na to, że dotychczasowe strategie obecności w Google odejdą do lamusa i hotele będą musiały odnaleźć się na nowo. Brak jednoznacznych informacji od Google może znacząco nam to utrudnić.
Mogę jedynie przewidywać, że znowu, podmioty, które do swojej obecności w internecie (i Google) podchodziły kompleksowo i organicznie stracą najmniej.


Źródło: profitroom.pl, google.pl
Foto: google.pl

Warto również przeczytać