Kolejne, istotne zmiany w prezentacji hoteli w Google

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Krok po kroku postaram się przedstawić ostatnie, główne zmiany jakie internetowy gigant wprowadził w prezentacji wyników (SERP) swojej wyszukiwarki.

Najpierw kilka słów komentarza.

4 reklamy

Rozszerzenie pierwszych wyników wyszukiwania do 4 reklam, “zrzuca” naturalne wyniki wyszukiwania na 3 ekran użytkownika. Tym samym tradycyjne pozycjonowanie na frazy i pozycje w Google (pierwsza strona, 1 pozycja, pozycje 1-3, itp.), w dużej mierze może być niepotrzebnym kosztem z uwagi na swoją nieskuteczność w osiąganiu celów.

Paradoksalnie większa liczba reklam może być rozwiązaniem bardziej sprawiedliwym. Ponieważ zasady licytowania reklam AdWords są przejrzyste w przeciwieństwie do algorytmów pozycjonowania naturalnego (zwłaszcza dla laików). Nasza pozycja zależeć więc będzie tylko od naszego budżetu i sprawnej strategii reklamowej.

Podsumowane opinie

Kosmetyczna wydawać by się mogło zmiana, która może mieć znaczny wpływ na postrzeganie hotelu. Zamiast listy opinii umieszczonych przez gości otrzymujemy ich podsumowanie. Nie mamy na nie wpływu i nie znamy zasad na jakiej postawie, taki zagregowany obraz hotelu powstaje.

Z punktu widzenia szerszej strategii marketingowej, w której pomysł na narrację hotelu w internecie mamy przemyślany i spójny, jest to duże zagrożenie. Funkcja ta, nie pozostanie też bez wpływy na nasze działania content marketingowe. Ponieważ tutaj również, próba budowy własnej narracji może zostać łatwo zaburzona przez Google i TrustYou, którzy wspólnie odpowiadają za to nowe rozwiązanie.

Aktualny wygląd wyników wyszukiwania hoteli w Google przedstawia się następująco:

Pierwszy ekran na zapytanie “hotel + miasto”


4 pierwsze wyniki to reklamy

hotel_google_serp_1

Na ekranie monitora i laptopa o rozdzielczości 1366 x 768 (jednej z popularniejszych) reklamy zajmują cały pierwszy widok użytkownika – tzw. above the fold.

Kolejnym widokiem – jeśli użytkownik scrolluje stronę przeglądarki – jest tzw. three pack (trzypak). W rozdzielczości podanej wyżej, zajmuje on kolejny cały ekran. Trzypak jest to organiczna prezentacja wybranych hoteli na podstawie algorytmu Google.

hotel_google_serp_2

Jakie zmienne bierze pod uwagę tenże algorytm? Ranking wyników lokalnych – do których należy three pack – opiera się na 3 głównych czynnikach: trafności, odległości i rozpoznawalności. Google rozwija je na swoim blogu.

Trafność

określa, jak dokładnie wizytówka lokalnej firmy pasuje do wyszukiwanego hasła.

Odległość

jak daleko od wybranej lokalizacji znajdują się potencjalnie dopasowane firmy

Rozpoznawalność

określa, jak znana jest dana firma. (…) opiera się również na informacjach o firmie zbieranych przez Google z różnych miejsc w internecie (np. z linków, artykułów czy katalogów).

Opinie są również istotne ponieważ

Liczba opinii i uzyskane oceny również na ranking lokalnych wyników wyszukiwania – im jest ich więcej i im bardziej są pozytywne, tym wyższa pozycja firmy w rankingu. Znaczenie ma również pozycja firmy w zwykłych wynikach wyszukiwania(…).

Poza czynnikami niezależnymi do końca od nas (rozpoznawalność czy opinie) nie mamy żadnego wpływu na kolejność w prezentowanych wynikach lokalnych:

Nie możesz poprosić o podniesienie pozycji w rankingu lokalnych wyników wyszukiwania w Google ani za to zapłacić. Informacje o algorytmie wyszukiwania są poufne, aby system rankingowy był jak najbardziej sprawiedliwy dla wszystkich.

Dopiero po tych dwóch ekranach i dwukrotnym przewinięciu, pojawiają się “tradycyjne” wyniki naturalne, na których sukces pracuje kosztowne pozycjonowanie.

hotel_google_serp_3

Po czym następuje, kończąca pierwszą stronę lista 3 reklam.

Proszę też zwrócić uwagę, że Google usunął kolumnę reklam, które znajdowały się po prawej stronie listy wyników.

W wynikach wyszukiwania dla mniejszych miejscowości liczba rozpoczynających stronę reklama może się wahać pomiędzy 2 a 4.

Ekran trzypaka

Po wyborze obiektu z listy three pack’a przechodzimy na szczegółowy widok wyszukiwania hoteli wg podstawowych zmiennych – data pobytu, cena, ocena i standard obiektu. Pierwszy domyślny ekran rozpoczyna prezentację odzwierciedlając trzypak ze strony głównej.

hotel_google_serp_4

Warto zwrócić uwagę na zmianę jaka nastąpiła w prezentacji opinii. Najpierw publikowane jest podsumowanie opinii nt. pokoi, lokalizacji i udogodnień. Są to opinie zebrane przez TrustYou we współpracy z Google i pochodzą one z różnych źródeł. Aktualnie nie mamy żadnego wpływu na to, jak ten agregat opinii opisuje nasz hotel.

hotel_google_serp_5

Przy niektórych obiektach otrzymamy poglądową informację nt. popularności danego miejsca w ciągu dnia.

hotel_google_serp_6

Dopiero po podsumowaniu pojawiają się indywidualne opinie użytkowników napisane w serwisie Google.

Ekran wyszukiwania wg nazwy hotelu

Prezentowanych reklam może być od 1 do 4 w zależności od tego w jakiej destynacji i jakiego konkretnie obiektu szukamy.

hotel_google_serp_7

Proszę zwrócić uwagę, że w polskich hotelach nie są jeszcze prezentowane udogodnienia sugerowane przez Google. Tej funkcjonalności nie ma również na innych, wspomnianych wyżej ekranach SERP.

hotel_google_serp_8

Podsumowanie

Na pewno nie są to zmiany trwałe. Dlatego istotne jest abyśmy na bieżąco śledzili co nam Google nowego serwuje. Zwłaszcza, że często są to zmiany z dnia na dzień, mogące diametralnie wpływać na nasze dotychczasowe działania.


Źródło: google.com
Foto: google.com

Warto również przeczytać