Co nas czeka w promocji i dystrybucji internetowej hoteli w 2015 roku?

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Nieuchronnie z Nowym Rokiem czekamy na nowe rozwiązania, pomysły i trendy jakie może nam on przynieść, zaakcentować lub utrwalić. Ilu specjalistów tyle znajdziemy prognoz na temat branży, jak i szczegółowych rozwiązań jakie nas czekają w najbliższej przyszłości.


Warto wziąć je pod uwagę podczas planowania, aby aktywnie wykorzystać je do własnych celów zamiast stać się ich ofiarą.

Przedstawiam moją subiektywną listę w oparciu o to, czym żyje aktualnie działka digital w hotelarstwie.

Zarządzanie reputacją (Reputation management)

Opinie są immanentną cechą dystrybucji pokoi hotelowych w internecie. Należy ostatecznie zdać sobie z tego sprawę i to zaakceptować.

Z biernego adresata pojawiających się opinii powinniśmy stać się pro-aktywnym ich kreatorem.
Nie mam tu oczywiście na myśli wpisywanie fałszywych 🙂 tylko tytułowe zarządzanie reputacją.

Monitorujemy internet w poszukiwaniu opinii nt. naszego hotelu. Nie tylko na portalach rezerwacyjnych!

Odpowiednio się do nich odnosimy lub korzystamy z nich do dalszej promocji hotelu.

Zachęcamy ponadto naszych gości do dzielenia się doświadczeniem z pobytu w naszym miejscu – osobistymi rekomendacjami, zdjęciami, wpisami na forach tematycznych. W celu osiągnięcia wrażenia naturalności i bezinteresowności sądów. Będą one super uzupełnieniem tradycyjnych już recenzji meta-search i OTA.

Marketing automation

Największą bolączką hoteli w internecie jest słaba sprzedaż pokoi własnym kanałem. Wydaje się, że marketing automation może być na nią odpowiedzią.

W skrócie temat ujmując jest to zautomatyzowane połączenie e-mail marketingu, remarketingu oraz real time marketingu w celu znalezienia, zdobycia i utrzymania klienta w internecie.

Odpowiednio prowadzony może być rozwiązaniem kiepskich konwersji strony internetowej i silnika rezerwacyjnego hotelu.

Kilka hoteli w Polsce wykorzystuje marketing automation w swoich działaniach, co może świadczyć o jego skuteczności.

Wideo

Sam nie jestem przekonany czy już to jest trend w Polsce czy dopiero będzie. Aczkolwiek wielu specjalistów twierdzi, że filmy (niekoniecznie stricte promocyjne) są przyszłością tego co będzie dominować w sieci.

Ma to być narzędzie budowania największych zasięgów komunikatów marketingowych.
Warto więc w najbliższym roku spróbować i poeksperymentować.

Mobile

Aktualnie mocno wpływający na promocję i dystrybucję hotelu. Aczkolwiek daleko mu, przynajmniej w Polsce, do bycia trendem wiodącym.

Zarówno smartphone jak i tablet są ważnym elementem procesu wyszukiwania i rezerwacji hoteli przez gości. Nasza obecność w internecie powinna brać to pod uwagę.

Silnik rezerwacyjny musi być dostosowany do urządzeń mobilnych. Strona natomiast możliwość automatycznego wyboru numeru telefonu. Bo to, że musi być albo responsywna, albo mobilna to już konieczność.

Media społecznościowe

Stety, niestety, ale będą kanałem reklamowym, a nie komunikacji. Szkoda.

Jednak warto zdać sobie sprawę z tego już teraz i odpowiednio dopasować nasze w nich działania.

Facebook bardzo mocno ogranicza zasięgi naturalne. Dla wielu będą one niewystarczające, aby odpowiednio prowadzić dialog ze społecznością. Czego efektem będzie konieczność wspierania się reklamami, które z kolei “zabijają” społecznościowy format kanału.

Z drugiej strony Google, ze swoimi serwisami, jest nam w stanie dostarczyć spory zasięg organiczny jednocześnie pozbawiony aktywnej społeczności. Obecność w Google My Business (Google+) jest teraz koniecznością. Wspiera nas w wynikach wyszukiwania. Aczkolwiek jak na razie pozbawiona potencjału społecznościowego jaki miał/ma Facebook.

Marketing, a nie narzędzia

Czas czarodziejów SEO powoli (a może już bardzo szybko?) odchodzi do historii. Uzmysławiając nam jedną bardzo ważną sprawę.

Narzędzie nigdy nie może panować nad strategią marketingową.

Tak wielokrotnie ma miejsce w przypadku działań w internecie i digital. Podany przykład specjalistów SEO jest chyba najbardziej wymowny.

Na szczęście trend się odwraca i wszystko powinno wrócić na swoje miejsce. Najpierw marketing, później narzędzia.

Jakie one nie byłyby skomplikowane w obsłudze, to zawsze będą wsparciem tradycyjnych działań, a nie ich zastępstwem. A tak chcą nam wpoić obsługujący je geek-ninja 🙂

Dlatego przed każdą ewentualną współpracą z takim rozwiązaniem należy się zastanowić jak uzupełni lub wspomoże ono nasze działania, a nie słuchać obietnic cudownych wyników.

WiFi

Goście od hotelu wymagają bezpieczeństwa, czystości, prywatności oraz… WiFi. Choć wiele ostatnich badań wskazuje, że dostęp do sieci bezprzewodowej jest jednak na pierwszym miejscu 🙂

W Polsce na szczęście większość hoteli oferuje dostęp do internetu bez dodatkowych opłat. Z całkiem dobrym transferem.

Warto to wykorzystać do własnych celów – do automatyzacji marketingu, proponowania ofert, zbierania danych o gościach, a zwłaszcza sprzedaży. Wystarczy znaleźć jedynie właściwe do tego oprogramowanie.


Życzę każdemu, aby w nadchodzącym roku umiejętnie wykorzystywał nadarzające się okazje, jakie otrzymujemy wraz z nowymi technologiami!

Foto: sjp.pwn.pl

Warto również przeczytać