25 pożądanych funkcjonalności strony internetowej hotelu – cz. 1: 1-13

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Strona internetowa jest głównym kanałem komunikacji marketingowej hotelu z gościem. Jest też najważniejszym narzędziem strategii bezpośredniej sprzedaży pokoi hotelowych. Konkurując w przestrzeni internetu z OTA o zainteresowanie gościa, musimy zadbać o efektywną stronę www hotelu. Taką, która atencję użytkownika przeniesie z platform rezerwacyjnych do nas. Tym samym zwiększy szansę bezpośredniej sprzedaży usług hotelowych.

Pojawił się już tutaj na blogu wpis o 15 negatywnych elementach strony internetowej hotelu, które nie powinny się na niej pojawić.

Teraz przedstawię – dzięki pomocy Tambourine – 25 elementów i właściwości, które są wskazane lub wręcz niezbędne, aby strona naszego hotelu mogła skutecznie sprzedawać.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> 25 pożądanych funkcjonalności strony internetowej hotelu – cz. 2

Wybór 25 funkcjonalności pochodzi od Tambourine, ich rozwinięcie i opis są mojego autorstwa.

1. Domena

Hotel jako przedsiębiorstwo musi zadbać o to, aby posiadać domenę swojego hotelu na własność!
Istnieje konieczność jej odnawiania. Dlatego ważne jest, aby dbały o to osoby zaufane i profesjonalne. Choćby dlatego, żeby “obrażony” pracownik nie zechciał zapomnieć przedłużyć domeny lub w sytuacji skrajnej, przejąć jej na własność. Co w przypadku dostępu do danych domeny jest bardzo proste.

2. Szybkość

Strona musi ładować się w trzy lub mniej sekund. Po tym czasie jest duża szansa, że użytkownik ucieknie z niej. Tracąc nam oczywiście potencjalny przychód.

3. Przystosowanie do urządzeń mobilnych

Strona bezwzględnie musi być w pełni funkcjonalna na urządzeniach mobilnych. Z uwagi na wygodę użytkowników jak też wymogi wyszukiwarki Google. Ponieważ już od dawna, największa wyszukiwarka na świecie, dyskryminuje domeny/strony, które nie posiadają wersji mobilnej.

Generalnie są trzy możliwości takiego rozwiązania: aplikacja mobilna, wersja mobilna i strona responsywna. Sam nie jestem zwolennikiem dwóch pierwszych i podpowiadałbym stronę responsywną. Taka opcja jest rozwiązaniem uniwersalnym, w którym witryna dopasowuje się do wielkości ekranu na którym jest wyświetlana. Natomiast aplikacje mobilne pełniące funkcje stron, to już trend miniony, który właściwie nigdy się nie sprawdził.

4. Numer telefonu

Wyeksponowany numer telefonu powinien znajdować się w górnej stopce strony. Takie położenie ułatwia jego wybór i bezpośrednie połączenie. Najlepiej w postaci samo wybieralnego linka z konkretnym numerem. Wtedy użytkownik nie potrzebuje kopiować serii cyfr wybierając numer w telefonie lub dzwoniąc przez Skype. A nie każdy system czy też przeglądarka internetowa traktuje taką serię cyfr jako numer telefonu, której kliknięcie wywołuje połączenie.

5. Intuicyjna nawigacja

Autorzy na blogu Tambourine piszą, aby nie przekraczać 5 linków. Zdania wśród specjalistów pewnie będą podzielone. W stronie hotelowej, którą aktualnie tworzymy dla klienta zdecydowaliśmy się jedynie na 3 główne linki w menu. Taka decyzja została podyktowana celem jaki został stronie założony.

Przedstawiając ogólną zasadę, sądzę, że im mniej, tym lepiej. W tym znaczeniu, że powinniśmy wyróżnić jedynie najważniejsze nasze usługi i USP. Wszystko inne spokojnie możemy schować niżej w strukturze menu.

6. Najważniejszy atut hotelu

Najczęściej jednozdaniowy slogan obiektu przedstawiający największy atut lub udogodnienie. Coś co obok zdjęcia, nie tylko zainteresuje samym hotelem, ale przekona również do zostania na stronie. Ponieważ na tym etapie, to jest naszym głównym celem.

Po angielsku nazwalibyśmy ten element Unique Value Proposition lub Unique Selling Proposition. Z uwagi, że terminy mają różne znaczenia (choć zbliżone), to od nas zależy na czym się skoncentrujemy.

7. Wiodąca fotografia

Główna fotografia, która pełnić ma funkcję obrazu dla UVP. Zdecydowanie powinna być najlepszą jakie posiadamy oraz przedstawiać to, co najlepszego mamy.

8. Treść

Wartościowa, tekstowa treść dedykowana potencjalnym gościom, ale także biorąca pod uwagę potrzeby pozycjonowania strony w wyszukiwarce. Potrzebujemy umiejętnie połączyć cele związane z zainteresowaniem nią gościa oraz roboty Google w celach SEO/SEM.

9. Oferty specjalne

Chcemy aby strona zwiększała nam sprzedaż. Warto przygotować więc oferty, z którymi gość będzie się mógł na stronie zapoznać. Jednak to nie wszystko. Musimy umożliwić użytkownikowi bezpośredni zakup ofert w internecie!
Sugerowałbym jednak publikację nie więcej jak trzech równocześnie.

10. Personalizacja

Technologie internetowe umożliwiają już publikację użytkownikom zindywidualizowanych treści. Korzystając z danych demograficznych i behawioralnych, możemy w sposób zautomatyzowany, prezentować gościom spersonalizowane komunikaty. Ukierunkowany przekaz oszczędza użytkownikowi czas. Tym samym jest skuteczniejszy również dla nas.

11. Łatwy proces rezerwacji

Bardzo dobry silnik rezerwacyjny to ważny element strony hotelowej, której celem jest bezpośrednia sprzedaż pokoi. Więcej o silniku rezerwacyjnym dla hoteli przeczytasz tutaj >>>

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Jak powinien wyglądać interfejs użytkownika silnika rezerwacyjnego strony hotelowej?

12. Korzyści z rezerwacji bezpośredniej

Przekonaj gościa do wyboru takiej formy rezerwacji. Za pomocą kilku haseł rzetelnie poinformuj, o korzyściach z bezpośredniej rezerwacji. Koloryzowanie jest zbędne, ponieważ wszystkie atuty leżą po stronie hotelu. Należy je tylko właściwie wyeksponować.

13. Odzyskiwanie straconych rezerwacji

Znowu, korzystając z możliwości technologii, skorzystajmy z rozwiązań, które pozwolą nam na zatrzymanie gościa u siebie.

Identyfikujmy wizyty użytkowników i starajmy się zbierać ich dane kontaktowe. Zwłaszcza z porzuconych rezerwacji. Choćby poprzez wymaganie adresu e-mail na początku procesu rezerwacji. Wtedy przy zaniechaniu jej na którymkolwiek z kroków, nadal mamy kontakt z gościem. Co oczywiście wykorzystamy w naszych działaniach remarketingowych i revenue recovery.

Sam proces revenue recovery jest znacznie szerszy. Jest to działanie o dużym potencjale dla hotelarzy, które mam wrażenie, jest zaniedbywane przez większość hoteli. Na pewno powstanie o tym wpis. A tymczasem zachęcam do sprawdzenia mojej prezentacji z #dotcomhotel Warsaw w tym temacie >>>



Poniżej infografika od Tambourine, która była inspiracją do napisania artykułu:

Symphony_Infographic_rev3_v2

Do pobrania na stronie autorów >>>

Druga część listy z kolejnymi 12 pozycjami już wkrótce!


Źródło: tambourine.com
Foto: tambourine.com

Warto również przeczytać