Pasjonaci Gościnności: Rodzinny przepis na sukces – Dwór Kombornia

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Wszystko w historii tego obiektu jest niesamowite!
Inwestor, pomysł, który narodził się w jego głowie niecałe 10 lat temu, jego realizacja, a teraz bieżąca działalność w oparciu o nietypowe na polskim rynku zarządzanie.

Czterogwiazdkowy Hotel Dwór Kombornia znajduje się w Kombornii koło Krosna w województwie podkarpackim. Powstał na bazie zabytkowego zespołu dworskiego.

dworkombornia_4-hotelarstwo.net

Bieżąca historia miejsca rozpoczyna się w styczniu 2007 roku, kiedy to obecny właściciel pierwszy raz odwiedził to miejsce, a dwa miesiące później należało już do niego. Zakup zespołu dworskiego w Kombornii uwieńczyło dłuższe poszukiwania w całej Polsce, odpowiedniego miejsca pod hotel, dedykowany wyrafinowanemu wypoczynkowi.

Postanowiliśmy znaleźć miejsce, gdzie ludzie poddani reżimowi pracy „na okrągło” będą mogli przyjechać, żeby odpocząć, naładować akumulatory, odbudować więzi rodzinne i uzyskać stan pewnego błogostanu. Stwierdziliśmy, że takie miejsce może być w dowolnym regionie Polski, bo jeśli będzie miało swój klimat i urok, to ludzie je znajdą i do niego przyjadą.

– tak pomysł na inwestycję opisał nam Ryszard Skotniczny, właściciel.

Takim miejscem okazała się Kombornia.

Bardzo zaniedbany dwór udało się w niecałe trzy lata odremontować. Szybki remont pozwolił na przyjęcie pierwszych gości już w listopadzie 2009 roku.

Koszty przeprowadzenia inwestycji nie są jawne ponieważ sam inwestor dżentelmeńskim taktem nie lubi mówić o pieniądzach. Spokojnie można jednak założyć, że mówimy raczej o kilkudziesięciu milionach złotych aniżeli kilku czy kilkunastu.

Hotel rentowność z bieżącej działalności osiągnął po… 4 latach. Od 2013 roku jest więc na plusie. Przy średnim obłożeniu ok. 50% jak zdradził nam właściciel, a jednocześnie osoba bezpośrednio zarządzająca miejscem.

Jaka jest więc recepta tego sukcesu?

Zanim do niej przejdę, należy dwa zdania napisać o otoczeniu rynkowym tego miejsca.

Nawet jak na Podkarpacie lokalizacja nie jest powalająca. Co prawda można znaleźć w najbliższej okolicy pojedyncze atrakcje, ale należy zdać sobie sprawę, że leży na uboczu dróg prowadzących w Bieszczady.

Odosobnienie oczywiście może być atutem, ale trudno o takim mówić leżąc po drodze do głównego miejsca docelowego tej części Polski jakim są Bieszczady. Chłodno więc oceniając można byłoby sądzić, że trudno będzie cokolwiek osiągnąć w takim miejscu – zarówno dedykując ofertę dla segmentów leisure jak i transient. A jednak…

Odnosząc się z kolei do obiektywnych wskaźników to mogę powiedzieć, iż znam na Podkarpaciu hotele w teoretycznie zdecydowanie lepszej lokalizacji, czasem z lepszą infrastrukturą, którym daleko do takiego poziomu.

Przejdźmy teraz do konkretów, a więc głównych elementów success story.

dworkombornia_2-hotelarstwo.net

Właściwie zaplanowane i przewidziane segmenty gości

Obserwując z boku trudno oprzeć się wrażeniu, że właściciel nie szedł na żadne kompromisy. Jasna i mocno sprecyzowana wizja jest po prostu od początku realizowana.

Pozwala to dostarczyć produkt i serwis na najwyższym poziomie. Tym osobom, do których jest on kierowany.
Nie szuka się na siłę dodatkowego przychodu i rozwiązań, które mogłyby wpłynąć negatywnie na dominujące grupy docelowe.

Właściwie sprecyzowana grupa docelowa pozwala efektywnie skoncentrować środki i działania.

Kampanie, zawsze planowane i prowadzone wewnętrznie, kierowane są do szczegółowych segmentów gości 40+. Szczegółowo zdefiniowane segmenty, pozwalają na rzetelne mierzenie skuteczności działań i prowadzonych kampanii wynikiem finansowym, bez konieczności używania wskaźników pośrednich.

dworkombornia_3-hotelarstwo.net

Znajomość rynku i otoczenia

Inwestor jest osobą bardzo dobrze orientująca się w otoczeniu infrastrukturalnym, społecznym, ekonomicznym, rynkowym, turystycznym i planowanych inwestycjach ogólnych.

Mówiąc kolokwialnie właściciel odrobił lekce i po prostu przygotował się do inwestycji w płaszczyźnie 360 stopni.

Zdając sobie w pełni sprawę z niedostatków i zagrożeń płynących z rynku działa na nim pro-aktywnie, płynnie odnajdując się w pojawiających się niszach.

dworkombornia_5-hotelarstwo.net

Rodzinne zarządzanie

Kadrę kierowniczą stanowi najbliższa rodzina właściciela, który sam pełni funkcję dyrektora obiektu. Żona jest managerem SPA, dwóch synów odpowiednio: szefem gastronomii i departamentu pokoi. Trzeci nadal studiujący, pracuje zdalnie.

Struktura organizacyjna jest sformalizowana. Według słów właściciela nie ma to jednak znaczenia – ważniejszy jest rzeczywisty podział zadań i kompetencji. Zarządzanie rodzinne jest dużo trudniejsze niż poprzez managerów i zatrudnionych pracowników:
– trudno się rozstać nawet jeśli różnica zdań jest kolosalna,
– czas na podjęcie decyzji jest wydłużony ponieważ każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania.

W wielu hotelach prowadzonych przez rodziny, oparcie zespołu o jej członków jest gotową receptą na porażkę biznesową. W Dworze Kombornia nie dość, że udało się tego uniknąć to jest to jeden z kluczowych elementów sukcesu.


Dwór Kombornia Hotel & SPA ****
Kombornia 1
38-420 Korczyna k/Krosna
tel. 13 435 42 89
e-mail: hotel@dworkombornia.pl
www: http://www.dworkombornia.pl/


Dziękuję Panu Ryszardowi Skotnicznemu za poświęcony czas i odpowiedzi na moje pytania. Dzięki którym ten tekst mógł powstać.

Artykuł ten rozpoczyna nowy cykl na naszych łamach – Pasjonaci Gościnności, który opisywał będzie tzw. success story rodzimego rynku hotelarskiego.

Foto: dworkombornia.pl

Warto również przeczytać