Poranny brief: Nowy algorytm Popularity Ranking w TripAdvisor

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Największa turystyczna platforma metasearch TripAdvisor zmieniła algorytm odpowiedzialny za Popularity Ranking.
Prawdopodobnie jest to największa zmiana sposobu analizy wartości opinii od 10 lat. Sam serwis istnieje na rynku już od 2000 roku.

Najważniejsze zmiany dotknęły oceny ilości i regularności pojawiających się opinii. W taki sposób, aby platforma nie faworyzowała tzw. fast-risers, jak to miało miejsce dotychczas.

Fist-risers są to obiekty (i inne recenzowane miejsca), które dzięki wysokim, nowym opiniom szybko zdobywały czołowe lokaty rankingu, mimo, że sama liczba opinii była niewielka. Dyskryminowało to – w mniemaniu użytkowników, ale też samego serwisu – hotele, które ciężko pracowały znaczną ilością recenzji na wysokie miejsce w listingu.

Zmiany rozpoczęły się w styczniu br. od restauracji i atrakcji. Nowy algorytm hotelom był wprowadzany od lutego do kwietnia. Aktualnie powinien już obowiązywać w większości miejsc.

Także zagadka znacznych zmian w rankingu, jeśli kogoś dotknęły (znam takie hotele), została rozwiązana 🙂

Najważniejsze czynniki, które wpływają na miejsce wg nowego algorytmu:

Quality – Jakość

Wartość recenzji ocenianych i opisywanych za pomocą “bąbelków” nadal ma posiadać istotne znaczenie. Teoretycznie więc obiekty o lepszej jakości ocen powinny być wyżej od tych z mniejszą.

Recency – Nowość

Aktualne opinie cenione będę bardziej aniżeli napisane dawno temu. Dotyczy to zarówno nowo pojawiających się obiektów na liście, jak też już od lat na niej się znajdujących. Warto więc inwestować w świeże opinie.

Quantity – Ilość

Najważniejsza zmiana, temperująca fast-risers. Jak pisze sam TripAdvisor jest to wskaźnik krytyczny dla pozycji obiektu w rankingu. Jednak nie chodzi o samą ilość opinii w liczbach bezwzględnych. A o taką ilość recenzji, które z punktu widzenia statystycznego dają serwisowi możliwość analizy i odniesienia do innych na liście. Niestety portal nie podaje jakie są to liczby.

Uspokaja jednak mniejsze obiekty, które siłą rzeczy mają mniejszy potencjał w otrzymywaniu opinii. Ponieważ wg analizy TA mniejsze hotele otrzymują lepsze, bardziej wartościowe opinie i proporcjonalnie więcej aniżeli większe hotele. Co tym samym nie powinno ich dyskryminować w nowym algorytmie.

Podsumowując.

Wybaczcie poniższe oczywistości ale cytuję je słowo w słowo z oficjalnego komunikatu TripAdvisor 🙂

Więcej opinii jest lepsze niż mniej opinii;
Dobre opinie są lepsze niż złe opinie;
Nowe opinie są lepsze niż starsze opinie.

More reviews are better than fewer reviews;
Good reviews are better than poor reviews; and
Recent reviews are better than older reviews.



Źródło: tripadvisor.com
Foto: tripadvisor.com

Warto również przeczytać