Jak powinna wyglądać strona internetowa hotelu, której celem jest sprzedaż?

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Głównym celem strony internetowej hotelu powinna być sprzedaż pokoi oraz innych usług dodatkowych. Dlatego strona www hotelu powinna być przede wszystkim funkcjonalna jeśli chodzi o doświadczenie użytkownika, prosta w strukturze i elegancka graficznie.

Praktycznie większość osób (wyłączając webdeveloperów i desingerów) automatycznie kojarzy wygląd strony internetowej z jej layoutem graficznym.

Design jest oczywiście ważny, aczkolwiek w dobie 3 a właściwie 4 ekranów (smartphone, tablet, laptop/pc, tv) o których musimy myśleć prezentując naszą ofertę online, mamy większe “problemy” na głowie.
Efekty artystyczne nie są najważniejszym z nich. Odpowiednio konstruując strukturę strony zarówno pod względem funkcjonalnym oraz jej celów, oprawa graficzna wyłoni się sama.

Generowanie rezerwacji bezpośrednich – wartość użytkowa strony hotelowej

Główną funkcją strony hotelowej powinno być spełnianie wartości użytkowej czyli skuteczna sprzedaż pokoi i innych usług hotelowych.

Sprzedaż w rozumieniu:
direct booking czyli bezpośredniej rezerwacji na stronie, korzystając z silnika rezerwacyjnego;
każdego innego kanału dystrybucji, którą zainicjowała wizyta na stronie.

Priorytetem jakim jest sprzedaż nie oznacza, że ze strony robimy kolorowy landing page internetowego systemu mlm czy reklamy stron dla dorosłych.

Koncentracja na sprzedaży oznacza, że musimy w sposób właściwy przedstawić podstawowe informacje oraz atuty naszego obiektu. Jednocześnie potrzebujemy umożliwić automatyczny zakup najważniejszych naszych ofert. Dlatego dobry booking engine jest niezbędny w realizacji tego celu. Jeśli nie udostępnimy potencjalnemu gościowi odpowiedniego narzędzia zamknięcia sprzedaży to do niej po prostu nie dojdzie.

Witryna internetowa hotelu jako nowe lobby

Strona internetowa hotelu dawno przestała być wizytówką, a stała się pierwszym lobby hotelowym z którym gość się spotyka. Korzystając z dużego skrótu myślowego – jest częścią hotelu. Jego przestrzenią funkcjonalną jak każda inna przestrzeń w fizycznie istniejącym obiekcie.

Punktem sprzedaży w tradycyjnym lobby jest recepcja. E-lobby, którym jest strona www również powinno posiadać własny point of sale. Takim punktem online jest silnik rezerwacyjny lub inne analogiczne narzędzie umożliwiające dokonanie rezerwacji i płatności.

Prostota miarą elegancji… i skuteczności!

stronainternetowahotelu_hotelarstwo.net

Prosto

Właściwa prezentacja obiektu, jego usług i udogodnień powinna zmieścić się w dwóch słowach – prostota oraz elegancja.

Struktura strony i nawigacja powinny być maksymalnie uproszczone i kierować do informacji oraz usług, które aktualnie służą naszym celom sprzedażowym. Zasada ta bezwzględnie dotyczy menu i linków pierwszego poziomu.

Jeśli pragniemy umieścić wszystko o naszym obiekcie wraz z dosłownie każdą ofertą to róbmy to w tle. Akcentujmy tylko najważniejsze i najświeższe oferty.

Budowanie napakowanej zawartością strony też może mieć swoje uzasadnienie i jeśli musimy taką stronę posiadać to hierarchizujmy jej treść.

Nic nam z dobrych ofert i najlepszego narzędzia e-commerce, kiedy ich mnogość przytłacza potencjalnego gościa i utrudnia zamknięcie transakcji.

Przejrzystość nawigacji ułatwia gościowi szybkie dotarcie do szukanych ofert i skorzystanie z nich. Nie utrudniajmy tego gościowi i nie traćmy jego cennego czasu. Akurat w przypadku strony internetowej hotelu, dłuższy czas przebywania na niej przez użytkownika, nie zawsze jest budującą statystyką.

Elegancko

Termin elegancka doskonale opisuje jak powinna wyglądać graficzna strona witryny internetowej hotelu.

Grafika nie powinna się narzucać a jedynie być minimalistycznym, aczkolwiek wytwornym dopełnieniem zamieszczonych zdjęć i użytych treści. Tym bardziej, że zakładamy przyzwoitą funkcjonalność i estetykę tej samej witryny na wyżej już wymienionych czterech ekranach. Grafika zbyt rozbudowana z wieloma detalami może popsuć całościowy – często pierwszy – odbiór hotelu.

Elegancja w obrazie musi koniecznie również zadbać o spójną typografię wyświetlanych tekstów oraz właściwe ich formatowanie. Same teksty natomiast muszą być jasne i zwięzłe bez pustych, marketingowych frazesów.

Podsumowanie

Jednym zdaniem – z wizyty na stronie gość powinien zapamiętać hotel, nie stronę. A wizytę zakończyć rezerwacją pokoju, mailem lub telefonem do recepcji.

Musimy też pamiętać aby strona wizualna nie przesłoniła nam użyteczności strony, którą mierzymy skutecznością i wartością sprzedaży.

W najbliższym czasie organizuję cykl szkoleń, których tematem będzie marketing i sprzedaż usług hotelowych kanałami internetowymi. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa! Szczegóły i zapisy >>>
info_szkolenie_hotelarstwo.net


Wpis pierwotnie został opublikowany na firmowym blogu Wajda Hotel Consulting.

Foto: acehotel.com, thegoring.com

Warto również przeczytać