Goście hotelowi z pokolenia Y – poznaj ich sposób bycia i oczekiwania

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

O generacjach i pokoleniach słyszymy często przy okazji badań społecznych, jednak czy w branży hotelarskiej są one aż tak istotne? Jakie znaczenie ma wiek, przynależność do danej grupy lub przyzwyczajenia? Przekonajcie się sami, jak zmieniają się i czego oczekują nowi konsumenci, którzy już teraz odwiedzają coraz więcej polskich oraz zagranicznych hoteli.

Geneza pokolenia Y

Od czasów II wojny światowej wyróżnia się w Polsce kilka charakterystycznych pokoleń wzorowanych mocno na modelu zachodnim. Oczywistym jest, że nie można zapominać o różnicach ustrojowych czy gospodarczych, jednak pokolenie Y mocno utożsamia się ze swoimi rówieśnikami zza Oceanu.

Generacja Y, nazywana inaczej Milenium, to ludzie urodzeni między 1984 a 1997 rokiem. W Polsce szacuje się, że ich liczba sięga blisko miliona osób.

Jak twierdzą badacze i psychologowie, pokolenie to bardzo różni się od starszych generacji, co stwarza duże pole do wzajemnych nieporozumień. Jak jednak rozpoznać pokolenie Y?

Najnowszy smartfon w dłoni, muzyka ściągnięta z Internetu oraz życie spędzane w znacznej mierze przy komputerze, to znaki rozpoznawcze pokolenia Y. Młodzi ludzie urodzeni po 1984 roku kierują się nowymi trendami zachowań, które docierają do nich z Zachodu, z powodu wszechobecnej globalizacji. Generacja milenium żyje w dużych miastach, które dysponują łatwym dostępem do nowinek technologicznych. Luźny styl życia, połączony z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem są również dla nich charakterystyczne.

Młoda generacja uwielbia gadżety, nowości technologiczne i jest dostępna cały czas w sieci dzięki portalom społecznościowym, które są często ich drugim życiem.

Generacja Y jest również dobrze wykształcona i gotowa do rozwoju – jak zatem podróżuje i jak zwrócić jej uwagę na naszą ofertę?

Sposób podróżowania pokolenia Y

W odróżnieniu od swoich rodziców, generacja Y lubi podróżować spontanicznie – rezerwuje swoje pobyty dopiero na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem! Młodzi ludzie częściej decydują się również na wycieczki typu last-minute, które mniej uszczuplają ich portfele.

Pokolenie Y bierze chętnie udział w podróżach biznesowych, które są bardziej kosztowne i ekskluzywne niż wyjazdy wcześniejszych pokoleń. Często łączą oni również pracę z wypoczynkiem, przedłużając czas swojego pobytu. Młodzi lubią odkrywać – podróże wiążą się nie tylko z bezczynnym leżeniem na plaży, ale z poznawaniem nowych miejsc, odkrywaniem ciekawych lokali, spotykaniem się z interesującymi osobami.

Pokolenie Y pomimo tego nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy i ceni sobie różnego rodzaju zniżki i promocje, z których często korzysta.

Trendy hotelarskie na całym świecie

Generacja Y wyznacza nowe trendy, do których prędzej czy później należy się zastosować. Tego zalecenia nie lekceważą zagraniczne hotele, które już teraz stają na głowie, by zapewnić wszystkie, możliwe udogodnienia młodemu i wymagającemu pokoleniu.

Młodzi ludzie cenią sobie przede wszystkim oszczędność swojego czasu, z tego powodu coraz więcej miejsc wprowadza opcję automatycznego meldowania. W budynkach ustawia się maszyny, które wydają gościom karty hotelowe. Innym trendem jest udostępnianie możliwości zameldowania za pomocą urządzeń mobilnych lub nawet portali społecznościowych. Jeden z hoteli w Ameryce wprowadził możliwość meldunku za pomocą Twittera!

Hotele poza standardową przestrzenią wypoczynkową zaczynają organizować miejsca, w których młodzi ludzie mogą komfortowo korzystać ze swoich urządzeń przenośnych. Tworzy się całe strefy, które udostępniają pożywienie, napoje oraz bezpłatny dostęp do Internetu.

Aby być trendy, trzeba być jednak przede wszystkim nietypowym. Generacja Y preferuje miejsca wypełnione technologią i innowacyjnością. Jeśli hotel znajduje się na drzewie lub głęboko pod ziemią, mamy prawie gwarantowane, że przyciągnie gości ze smartfonami w dłoniach. Równe dużym zainteresowaniem cieszą się miejsca dbające o ekologię, gdyż młode pokolenie zdaje sobie sprawę z tego, że należy dbać o naszą planetę.

Sposób na młodego klienta

Jeśli chcemy postawić na rosnącą generację młodych klientów, musimy zmienić przede wszystkim nasz styl myślenia.

Pokolenie milenium jest odporne na tradycyjne formy reklamy, gdyż bazuje przede wszystkim na opinii swoich znajomych. Jeśli dane miejsce będzie polecane, szybko zyska popularność i odpowiednią renomę.

Przystosowanie strony internetowej naszego hotelu pod urządzenia mobilne jest konieczne. Jeśli młodzi użytkownicy, korzystający ze smartfonów i tabletów nie będą zadowoleni z jej wyglądu ani użyteczności, nasze szanse na rezerwację pokoju szybko spadają.

Uznanie w oczach młodych buduje również unikalność. Jeśli zależy nam na klientach z generacji Y, musimy postawić na innowacje w pokojach, tradycyjną pościel hotelową spoczywającą na nietypowym łóżku, wegańskie posiłki zamiast kotleta schabowego lub szereg nowinek technologicznych dostępnych bez dodatkowych opłat. Pokolenie milenium ceni sobie przede wszystkim indywidualny styl i nieszablonowe myślenie.

Warto wiedzieć również o tym, że młode pokolenie przekazuje między sobą informacje głównie na podstawie materiałów wizualnych. Co to jednak dla nas oznacza? Zamiast długich i szczegółowych opisów naszego obiektu i udogodnień w katalogach ofertowych, powinniśmy się skupić na zdjęciach, grafikach, obrazujących liczbę klientów lub mapach pokazujących ciekawe miejsca w okolicy.

W ten sposób zaczniemy używać języka, który zrozumieją i docenią młodzi ludzie.

Pokolenie Y i Z niesie wielkie zmiany

Po pokoleniu Y pojawiło się już kolejne, nazywane Z, które jest jeszcze mocniej zakorzenione w powszechnej globalizacji. Jeśli zależy nam na zdobywaniu młodej klienteli musimy wpasować się w panujące trendy i nie dawać się zwieść intuicji – tylko oryginalność i nowoczesne podejście zjednają nowe generacje. Starajmy się wprowadzać innowacje i dbajmy o ciągłe poszerzanie oferty – czasami zaniedbanie jednego elementu sprawia, że młodzi mijają nasz hotel szerokim łukiem.


Wpis sponsorowany.


Renata Nowak

logohorecatexArtykuł powstał przy współpracy z firmą Horecatex oferującą wysokiej jakości konfekcję hotelową, obrusową oraz asortyment do łazienek.

Warto również przeczytać