Billboard effect i brandjacking z punktu widzenia właściciela portalu noclegowego Travelysta.pl

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Rozliczenia B2B

System abonencki lub jak ktoś woli zakup pakietów obecny jest również w moim serwisie noclegowym. Dla mnie jest to opcja przejściowa która docelowo ma być jedną z dwóch opcji którą klient sobie będzie mógł wybrać. Opcja abonamentowa wielu z nas kojarzy się z comiesięcznym, przymusowym płaceniem faktury, dlatego my mamy pakiety które dają wybór klientowi i to klient decyduje jak długo ma być widoczna jego oferta w serwisie.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Billboard effect i brandjacking – zapomniani frenemies polskiego rynku dystrybucji online

Niektórzy posiadają hotele, inni mają gospodarstwa agroturystyczne i jak dobrze wiemy, nie można ich wrzucać do tego samego worka, nie można tez stworzyć osobnych rozwiązań dla każdego z nich dlatego powinno się stworzyć dwa rozwiązania z których każdy klient będzie mógł skorzystać.

Jedno rozwiązanie, opisałem już powyżej. Drugim rozwiązaniem jest opłata prowizyjna która jest chyba najbardziej fair w rozliczeniu B2B.

Działanie jest bardzo proste, klient publikuje ofertę w serwisie noclegowym i płaci pewną prowizje od dokonanej rezerwacji, którą potencjalni goście dokonują za pośrednictwem serwisu noclegowego.
Oczywiście, serwis noclegowy musi udostępnić klientowi system rezerwacji, a klient musi co dzień monitorować rezerwacje i ceny. Jednak takie rozwiązanie ma sens, bo klient płaci serwisowi za pozyskanego klienta który faktycznie dokonał rezerwacji.

Nieautoryzowane wykorzystanie treści

Zawsze zastanawiało mnie skąd co niektóre duże serwisy mają tak rozległą bazę ofert w swoim serwisie. Znalazłem nawet jedną firmę/serwis, która być możne sprzedaje swoją bazę innym serwisom, czyli handluje wizerunkiem hoteli, moteli, pensjonatów etc.

Pozyskanie klientów jest bardzo trudne, szczególnie gdy w koło jest duża konkurencja już mająca wypracowaną renomę na rynku.

Praktycznie codziennie staram się pozyskać klientów dzwoniąc do nich i zapraszając ich do współpracy z nami.

Rozmowa nie jest długa, a potencjalny klient mówi czy jest zainteresowany czy nie, jeśli jest to może sam sobie dodać swój obiekt lub zezwala nam na dodanie jego oferty. Nigdy natomiast w moim serwisie nie pojawiła się ani jedna oferta bez autoryzacji klienta. Czasem warto jest mieć mniej, ale za to warto trzymać poziom i jakość na najwyższym poziomie, bo ilość nie zawsze znaczy jakość.
Jeśli klient nie ma ochoty na współpracę, to oczywiście wolę klienta należy uszanować, lecz nie można takiego klienta przekreślać. Nie jest powiedziane że ten klient nie ma ochoty na współpracę z nami już do końca życia, może tylko nie jest zainteresowany współpracą na ten sezon, ale może za rok sam do nas zadzwoni i będzie chciał współpracować.

Pewnie nikt z nas nie chciałby, aby ktoś używał jego logo, zdjęć etc. dlatego warto sprawdzać czy ktoś nie wykorzystuje naszej treści.

Według mnie dobrą praktyką serwisów noclegowych powinno być ukrywanie ofert które straciły “swoją ważność” czyli takich, w których skończył się okres obowiązujący w danym pakiecie który został wykupiony (przyjmując że rozliczeniem jest pakiet okresowy).

Duże serwisy noclegowe pozostawiają takie oferty, ukrywając jedynie niektóre dane do gospodarzy obiektów noclegowych. Takim działaniem pokazują że w swojej bazie mają ogrom ofert, tylko że pewien procent tych ofert to oferty nieaktywne, to oferty których właściciele obiektów noclegowych nie mieli ochoty na przedłużenie współpracy z danym serwisem.

Co to oznacza? Taka oferta prawdopodobnie jest zamieszczona bez zgody klienta, a tym samym powinna ona zostać usunięta zaraz po zakończeniu współpracy.

W swoim serwisie, mam taką praktykę, że jeśli klient chce to przedłuża ofertę, jeśli nie to oferta znika z serwisu i nie robi sztucznego wrażenia że serwis jest ogromny. Jeśli klient będzie chciał znowu włączyć ofertę, bo np. prowadzi firmę tylko w danym sezonie, to może on wrócić do serwisu, zalogować się i z poziomu panelu klienta wykupić jeden z pakietów a tym samym wznowić współpracę. Wszystko to, aby klienci mojego serwisu nie musieli tracić czasu na ponowne dodawanie swojej oferty, wgrywanie zdjęć etc.

Opinie o obiektach noclegowych

Opinie gości o danym obiekcie noclegowym powinny być monitorowane, ale nie dlatego aby usunąć negatywne opinie, ale aby wyeliminować opinie nie związane z tematem, linki spamerskie lub obraźliwe teksty.
Ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ nie mogę sobie pozwolić na różnego typu “śmieci” o których pisałem powyżej.

Opinia ma się tyczyć tylko i wyłącznie pobytu gościa w obiekcie noclegowym, bez znaczenia czy będzie to opinia pozytywna czy też negatywna. Opinie negatywne są równie ważne jak opinie pozytywne. Opinie te dają przede wszystkim pewien punkt odniesienia dla osób które zastanawiają się nad wyborem miejsca noclegowego, pozwoli to m.in. ustrzec takie osoby przed nieuczciwymi gospodarzami.

A co gospodarz obiektu noclegowego będzie miał z negatywnej opinii oprócz braku gości? Taki gospodarz powinien przede wszystkim wyciągnąć wnioski dlaczego takie opinie mają miejsce i starać się poprawić to co gościom nie odpowiada. Absolutnie nie można się załamywać i zamykać biznesu, wręcz przeciwnie – należy czytać opinie klientów, liczyć się z nimi, przeprowadzić zmiany i walczyć od nowa o klientów.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Billboard effect i brandjacking – zapomniani frenemies polskiego rynku dystrybucji online


Dariusz Fojt

dariusz_fojt_travelysta.plCEO Travelysta.pl, od 15 lat związany z gastronomią w tym 5 lat pracy w pięciogwiazdkowym hotelu w Katowicach. Po za pracą w hotelu, swoje doświadczenie zdobywał w Klubie Biznesowym w Katowicach. Obecnie pracuje nad rozwojem swojego serwisu noclegowego. Zainteresowań ma mnóstwo, a najważniejsze z nich to turystyka i branża e-commerce. Miłośnik gór i Włoch.


Travelysta.pl – Unikalny design, profesjonalna prezentacja ofertowa, a także możliwość wstępnej rezerwacji miejsca noclegowego. Tak w skrócie można opisać serwis Travelysta.pl który ma zamiar trafić do czołówki polskich serwisów noclegowych. Powstał na początku 2014 roku i stale powiększa swoją ofertę noclegową starając się zgromadzić jak najwięcej obiektów noclegowych, dzięki czemu potencjalni goście mają wszystko w jednym miejscu.


Wpis gościnny.

Warto również przeczytać