5 niezbędnych funkcji administratora silnika rezerwacyjnego i channel managera.

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Skoncentruję się na technicznych funkcjonalnościach, a nie graficznym layoucie. Ponieważ te pierwsze są zdecydowanie istotniejsze dla wygody pracy.


Oczywiście nie oznacza to, że sam wygląd aplikacji od strony administratora ma być byle jaki. Po prostu jest to sprawa wtórna w sytuacji, kiedy to zaawansowane funkcje oprogramowania stanowią o jego przydatności, a zarazem skuteczności.

Bo nie jest tak, że skuteczność booking engine zależy tylko od tego co widzi potencjalny gość. Zależy też od tego jak sprawnie jesteśmy w stanie nim zarządzać, aby maksymalizować sprzedaż.

Początkowo miał to być wpis tylko o silniku rezerwacyjnym. Jednak dobre rozwiązanie tego typu, trudno oddzielić od aplikacji do zarządzania pozostałymi kanałami sprzedaży pokoi w Internecie.

Kluczowymi funkcjonalnościami powinny być:

Wspólna dostępność

Jeden dla wszystkich kanałów sprzedaży, najlepiej zintegrowany z PMS “magazyn” pokoi.
Allotment traktowany jako całościowa dostępność pokoi w hotelu do sprzedaży, bez podziału na poszczególne kanały i portale rezerwacyjne.

Po wykonaniu rezerwacji pokój pomniejsza dostępność, w przypadku anulacji automatycznie powraca.

Usprawnia nam to pracę, a przede wszystkim praktycznie eliminuje nieplanowany overbooking.
Taka funkcja nie wyklucza opcji indywidualnej blokady poszczególnych kanałów według naszych potrzeb.
Wiąże się z nią też automatyczny parytet cenowy pomiędzy kanałami, który jeśli zadecydujemy, również nie musi być zachowany.

Jedno-klikowa zmiana stawkek lub dostępności

Aplikacja powinna dostarczać możliwość tworzenia zautomatyzowanych reguł zmiany stawek, jak też dostępności.

Zautomatyzowanych reguł, w rozumieniu powiązania wysokości stawek pomiędzy sobą, przy pomocy procentowych lub liczbowych zależności. Tak, aby zmieniając stawkę podstawową można było zmienić wszystkie pozostałe.

Podobnie też w przypadku allotmentów. Liczba dostępnych pokoi powinna warunkować otwieranie i zamykanie poszczególnych kanałów. Np. przy małej ilości dostępnych pokoi kierujemy ruch na kanały bezpośrednie. Albo poprzez zamykanie konkurencyjnych platform, albo zwiększając na nich cenę w porównaniu z direct.

Autoryzowane połączenie z OTA

Dwustronne, autoryzowane przez partnera połączenie. Najlepiej aktualizujące dane w czasie rzeczywistym. Zapewnia nam to bezpieczeństwo danych oraz poprawność wprowadzanych cen i dostępności.

Zapomnijmy o screen scrapingu! Niektóre platformy (a może wszystkie? nie sprawdzałem dokładnie) rezerwacyjne nie przyjmują reklamacji w przypadku łączenia się z nimi tą metodą.

Statystyki

Narzędzie powinno dostarczać wielowymiarowe i pogłębione statystyki. Nie tylko sprzedaży, ale również np. wzorców zachowań dotyczących procesu rezerwacji.

Do tej funkcjonalności zaliczam również opcję wysyłania ankiet po pobycie, lub patrząc szerzej na cały proces – zautomatyzowany kontakt z gościem przed, w trakcie i po wizycie w hotelu.
Ubrane oczywiście w szczegółowe dane, które pomogą nam lepiej poznać gości.

Ktoś powie, że PMS nam to dostarczy. Powiniem. Jednak kolejne źródło danych na pewno nam się przyda.

Pakiety i usługi dodatkowe

Właściwie każde rozwiązanie dostarcza powyższe. Warto jednak poszukać takiego, które umożliwi nam sprzedaż usług dodatkowych bez konieczności wiązania ich z noclegiem.

Zakupy przez Internet są dzisiaj czymś powszechnym, dlatego też większość usług powinniśmy udostępnić do sprzedaży online.

Kończąc.
Jak widzicie nie jest to specyfikacja istotnych warunków zamówienia z przetargu, która pozwoliłaby zidentyfikować jeden produkt. Raczej pięć funkcjonalności dzięki którym będzie się nam lepiej pracowało. I na które warto zwrócić uwagę, szukając rozwiązania dla swojego hotelu.


Foto: bestsoftinc.com

Warto również przeczytać