12 skutecznych sposobów generowania ruchu na stronę internetową hotelu.

Czytaj newsletter! Istotne informacje i wpisy, bez spamu.

Wiemy już jak powinna wyglądać witryna internetowa hotelu. Wiemy też, jak powinien wyglądać silnik rezerwacyjny aby skutecznie sprzedawał. Teraz aby zarabiać dzięki rezerwacjom bezpośrednim, potrzebujemy jeszcze tylko wizyt na stronie i przyzwoitej konwersji.


Przedstawiam najważniejsze kanały generowania ruchu w witrynie internetowej hotelu.

AdWords

Płacisz. Masz. Simple as that!

Pewnie zaskoczeni? Nie pisałem w tytule, że będą to darmowe sposoby 🙂 Biorąc jednak pod uwagę wartość ruchu z reklam Google można półżartem powiedzieć, że to on nam dopłaca. Prawdopodobnie najlepszy zwrot z inwestycji w przypadku generowania użytkowników do strony hotelowej.

Aby się nie rozdrabniać na przykłady z pojedynczych hoteli, wystarczy popatrzeć na skuteczność Booking.com czy innych wiodących OTA, które praktycznie wszystkie wydatki na reklamę inwestują w reklamy Google.

Elementem strategii tych reklam jest remarketing, który wraz z marketing automation swoją skutecznością zdobywają coraz więcej zwolenników.

Remarketing umożliwia wyświetlanie reklam osobom, które wcześniej odwiedziły stronę. Wtedy po jej opuszczeniu remarketing pomaga nawiązać z nimi ponowny kontakt i wyświetlić im trafne reklamy w czasie, gdy przeglądają inne strony internetowe.

Należy tutaj wspomnieć też o rozwiązaniu dedykowanemu specjalnie hotelom – Hotel Price Ads.
Hotel Price Ads są to reklamy, które pojawić się mogą w wynikach wyszukiwania w Google, jako informacja o cenie bezpośrednio w obiekcie. Obok domyślnie wyświetlanych cen z OTA lub serwisów metasearch.

Lokalne portale internetowe

Współpraca powinna przebiegać dwutorowo – kampanie banerowe oraz wpisy lub wywiady gościnne. W drugim przypadku, jeśli nasza obecność będzie merytoryczna (a nie nachalną reklamą) to współpraca zaprocentuje korzyścią dla obu stron.

Hotel dostarczyć przecież może ekspertów-praktyków w bardzo popularnej aktualnie tematyce lifestyle’owej. Kosmetolog, barista, sommelier, organizator wydarzeń, kucharz czy pokojowa, na pewno mają do przekazania wiele wartościowych kwestii. Budują swoją reputację profesjonalisty i promują hotel. Dostarczając znakomity content portalowi pomagają lokalnej społeczności. Zdecydowanie sytuacja win-win dla każdej ze stron.

Ten kanał komunikacji dostarczy nam stabilny ruch niezbędny do promocji imprez, uroczystości oraz innych usług bez noclegowych dedykowanych lokalnej społeczności.

Wpisy gościnne

Korzyść z nich opisałem w akapicie wyżej. Nie musimy się jednak ograniczać do mediów lokalnych i/lub elektronicznych. Tradycyjne media również przyciągną wizyty na naszą stronę, aczkolwiek bez możliwości jednoznacznego ich zmierzenia.

Powinniśmy więc rozważyć wpisy w mediach branżowych, blogach partnerów oraz tradycyjnych mediach.

Rekomendacje blogerów

Kolejny nowy trend, który możemy wykorzystać do promocji strony.

Tzw. inluencers i trendsetterzy mogą zadbać o pozytywny szum nie tylko wokół strony, ale również całego hotelu. I nie muszą być to specjaliści znający branżę hotelową jak np. HotelSpotter.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Jak nawiązać skuteczną współpracę hotelu z blogerem?

Cieszące się wielką popularnością blogi lifastyle’owe, modowe, gastronomiczne, a nawet specjalistyczne są bardzo dużym potencjałem na zwiększenie rozpoznawalności naszego obiektu.

Powstają już nawet platformy łączące zainteresowanych z blogerami-influencerami. Osobiście znam dwie takie strony: SnapTraveller i polski Hash.

Blog

Własny blog posiada największy potencjał ze wszystkich darmowych kanałów w internecie.

Sprawnie i z pomysłem prowadzony może być nieograniczonym wręcz źródłem ruchu na naszą stronę. Nie wspominając już o szerzej pełnionych funkcjach, jakimi są bezpośrednia komunikacja z gośćmi oraz employer branding.

Idąc jeszcze dalej, może stać się – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub ośrodkach turystycznych – kolejnym medium lokalnym.

Największe światowe marki rozwijają brand journalism widząc w nim potencjał. Nie widzę więc przeszkód dlaczego nie miałyby to robić hotele. Zresztą już to robią – np. sieć Mamaison oraz polska Puro Hotels.

Treść strony

Promujący wartościową treść Google pozytywnie wymusza na nas dostarczanie takiej.

Myśląc o gościach i dla nich tworząc treść, a nie jak to jeszcze niedawno było dla botów Google. Sprawiamy samym sobie przysługę, która zostanie wynagrodzona wysokimi wynikami w SERP.

Dawno minął już czas nic nie wnoszącego, marketingowego słowotoku. Skoncentrujmy się na tym co ważne – informacja jest najlepszą formą promocji. Do treści strony zaliczają się również zdjęcia. Pamiętajmy o tym!

Aktualne oferty

Strona musi żyć. Jeśli nie posiadamy bloga to aktualizowanie ofert jest właściwie jedyną możliwością odświeżania treści strony. Doświadczenie podpowiada, że statyczna treść bardzo rzadko jest zmieniana, by nie powiedzieć nigdy.

Facebook

Pomimo co raz mniejszych zasięgów to w dalszym ciągu jest to narzędzie o sporym potencjalne. Zwłaszcza dla ofert targetowanych czy propozycji last minute.

Nawet bez dodatkowej reklamy jesteśmy w stanie wycisnąć z Facebooka wartościowy ruch. Niemalże zawsze od osób zainteresowanych wyłącznie naszymi usługami lub wręcz ich zakupem.

Google+/My Business/Google Maps

Temat rzeka i z pewnością na oddzielny wpis. Tutaj więc będzie krótko i hasłowo.
Pomaga w pozycjonowaniu strony. Zwiększa zasięg obecności w SERP. Pozwala na zarządzanie naszą obecnością w usługach Google, np.: w Mapach (Nawigacji) i opiniami wystawianymi hotelowi.

Bezapelacyjnie konieczność!

Billboard Effect

Obecność na platformach rezerwacyjnych (OTAs) i silnikach metasearch (np. Trivago) pośrednio również wpływa na odwiedziny naszej strony. Dotyczy to także obecności w innych serwisach.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Billboard effect i brandjacking – zapomniani frenemies polskiego rynku dystrybucji online

Siłą rzeczy, spora część użytkowników po znalezieniu hotelu w innym miejscu szuka potwierdzenia informacji lub ich uszczegółowienia na oficjalnej stronie. Ważnym jest, aby takie osoby skłonić do rezerwacji poprzez nasz silnik rezerwacyjny. O tym będzie we wpisie o konwersji, który już niebawem!

Kampanie banerowe

Reklamy graficzne na indywidualnie wybranych stronach lub sieciach reklamowych.

Osobiście nie jestem ich fanem. Jednak jeśli potrzebujemy z nich skorzystać, to jak w każdym zaplanowanym działaniu reklamowym róbmy to z jasno określonym celem i do precyzyjnie określonego segmentu gości.

Mailing

Wraz z kampaniami AdWords prawdopodobnie najskuteczniejszy kanał dotarcia do gościa w internecie i przyciągnięcia go na naszą stronę.

Rozpatruję tu jednak tylko sytuację wysyłki wiadomości do listy adresowej, którą zbudowaliśmy sami na podstawie subskrypcji, zapytań gości oraz osób już korzystających z naszych usług.

Właściwie skonstruowana, w oparciu o segmenty gości lista sprawdzi się w większości przypadków. Poinformuje, rozpocznie lub domknie sprzedaż danej oferty, podratuje budżet; oraz oczywiście nabije nam pożądany ruch na stronie.


Wpis pierwotnie został opublikowany na firmowym blogu Wajda Hotel Consulting.

Warto również przeczytać